Филтрирај

Showing 1–25 of 162 results

Спорт Патики

Спорт патики денес се тренд  и причината за ова е што се со многу висока  флексибилност и издржливост,  и исто така  имаат максимална привлечност машки патики.

Спорт патики :

Машките  патики со врвци ретко изгледаат како убави освен ако нив ги погледнеме како удобни спортски чевли . Овие спорт патики  се редовни во едноставни спортски стилови и се совршена комбинација на функционалност и стил. Сакате да имате сопствени патики кои се користат за било која спортска активност со различни брзини. За трчање или искачување на планина.

Машки патики plimsoll

Овие типови спорт патики се многу популарни и се истотака најупотребени во денешното време. Исто така, имаат и друго име како ниски спорт патики, тие едноставно стојат под глуждот и ве облеваат со ниски чорапи и тесни фармерки, или тексас фармерки кои ви го поткиваат голиот глужд. Не носите високи чорапи со овој вид на спорт патики.

Спорт Патики за високи кошаркарски мажи

Овие спорт патики имаат одлични предности – првата предност  е тоа што можете да ги  носите со високи долги чорапи и никој нема да ги види, втората е што тие секогаш изгледаат кул. Овие типови на машки патики изгледаат убаво со тесни фармерки за мажи, претпочитани од секого во последно времем. Иако првично беа  наменети за кошаркари, модата ги има киднапирана со претворање на стилски и модерни спортски патики.

Автетични машки патики

Технички, овие патикии се од типот ” Vans”. Нивниот елегантен модел, кој ги набљудува зглобовите дури и малку подолу, се многу стилски. Лавината на овие спорт патики се тоа што врвците започнуваат од средината на чевлата се до крајот на оваа спортска чевла. Општо земено, овие патикии за  мажи се претпочитаат во темно-сини и црни бои, додека врвците  секогаш се бели. Овие типови спорт патики можат да се носат со сè, како обична облека и формална облека.

Машки  кожни патики

Машки патики се последниот збор на модата,и тоа  не само денес. Овие спорт патики отсекогаш биле посакувани од мажите. Тие се секогаш стилски и лесни за употреба со различни видови облека, како што е соодветно. Кој не би сакал удобност дури и во формални случаи? Да се носат на деловни состаноци, вечерни коктели, романтични состаноци, но во исто време тие можат да се користат и со спортски облеки. Да се биде толку удобен со толку широка употреба, и толку симболично не е лесно. Цените на овие спортски патики  за мажи се повисоки од било кој друг модел на спортски патики. Но, инвестирањето во нив вреди многу. Се додека не носите долги чорапи со нив , ќе бидете облечени совршено со овие патикии.

Машки патики со мешани материали

Како крај патиките се произведуваат  со мешање на различни материјали. Постојат патикии со мешавина од кожа и се справува со покрив или платно и велур. Пластични патикии (гумени) и кожни итн. Се разбира дека е важно да се биде свесен за мешавината на патиките, така што нозете да ви се удобни и не оштетени. Ние ви даваме уверување за квалитетот на овие мешавини, а ние исто така го објаснуваме нивниот состав.

Тие се лесни атлетски чевли, наменети за долги и големи патеки, и трки на патеки. Тие се разликуваат од нормалните чевли за вежбање главно поради недостатокот на значителна пета. Бидејќи се полесни, овие типови на патиките  не траат исто како и другите нормални чевли или патикии.Овој вид на патикии се по краткотрајни поради нивната содржина во материлите.

Спорт машки патики , за трчање

Спортските патики за трчање имаат  состав од комбинација на различни материјали. Долниот слој на патиката е направен од материјал на атилен винилацетат. Средниот дел или гумата на патиката  е направена од полиуретан кој опкружува друг материјал како што е гел или силикон или полиуретанска пена. Носењето спортски патики  обично е направено од јаглеродна гума, која е силна, или разнесена гума која е помек вид. Остатокот од капакот обично е синтетички материјал, како што се вештачки велур или најлон со пластични плочи или табли кои ја поддржуваат формата. Може да има кожна покривка или најлон покривка комбинирана  со кожен  прилог.

Кожа за машки патики:

Кожата  е најдобриот материјал за производството на формалните патикии.  Таа  е издржлива, флексибилна, долготрајна и достапна во многу стилови и во многу бои. Тоа е навистина многу добар материал за производство , за модерни и функционални мажи. Проблемот со кожата е топлината што ја предизвикува, така што на патиките им се препорачува да се облекуваат во студено време, така што кожата за ногата не создава  проблеми.

Ткаенината кај  машки патики :

Ткаенината  се чуден материјал за патикии. Со различни бои, обрасци и специјални карактеристики, ткаенината  има посебно место во дизајнирањето на патиките. Ќе најдете текстил внатре и надвор од  патиките, па дури и на дното. Употребливи во спортски патики и патикии за спортски мажи. Полимерните влакна како што се најлон и полиестер се светли и издржливи. Ликра се протега и памучното платно е задолжително за вулканска градба на патиките и има уникатен изглед.

Најчести текстилни производи што се користат за производството на патикиte се :

Памук

полиестер

крзно

најлон

Текстилните патикиi , исто така, може да се најдат во дебела ткаенина, ликра и полипропилен. Голема предност на текстилните патики  е нивната разноврсност во стилови и дизајни. Секој текстил, исто така, има свои физички особини кои треба да се земат предвид при изборот дали да го поседувате или носите. Како што се промените во дишењето, поддршката и контролата на температурата (топлина или ладно).

Синтетички патики:

Овој материјал е уште еден од најважните материали кој мора да се користи  во производство за модерни спортски патики. Оваа класа на материјали нуди дизајнерски чевли со широк спектар на бои, текстури и карактеристики со широк спектар на цени. Некогаш се сметаше за евтин материјал кој не е погоден за висококвалитетни патикии. Но со текот на годините се успеа  да се  создаде прекрасен синтетички материал за машки патики , прилагодувајќи го нивниот состав. Овие реконструирани материали се најдобро составени од два слоја.

Поддржан слој направен од ткаени или неткаени полиестерски влакна, комбиниран со надворешна површина преку “сув” процес на тркалање или со “влажни” процеси. Способноста на патиките од  синтетика е дека тие имаат тенденција да бидат релативно евтини и за производителите и за потрошувачите во споредба со другите видови на чевли.

Пена за производство на машки патики , спорт патики:

Постојат многу видови на пена кои се користат за производство на спортски патики.  Генерално, пената е поделена на два вида, пена ” “Open Cell” и “Closed Cell”. Отворената  е токму она што звучи, пластиката сочинета од пенести ќелии е отворена, воздухот и водата се слободни да одат во и надвор од пената. Тоа е исто како и сунѓер за чистење садови. Затворената клеточна пена е токму она што, индивидуалните клетки се затворени, не дозволувајќи им на внатрешната гасна пена да се ослободи.

Отворена стаклена пена

Отворената пена на патиката  е генерално мека. Овие пени се направени од полиуретанска пластика. Овој вид на пена е попозната како пена “KF или KFF”. Отворената стаклена пена е достапна во различни густини и во речиси секоја дебелина и боја. Отворената стаклена пена  се користи во  јазикот на спортистите. Слабите листови на  ПУ пената  се користат за поддршка на ткаенината во повеќето делови на спортски патики , но не само. ПУ пена овозможува да потоне и обезбедува дополнителна поддршка додека ги намалува брчките.

Ротираната пена е најстариот отворен пена  стил. Овој тип често се користи како функција за вентилација.

Затворена стаклена пена

Затворената стаклена  пена генерално е погуста. Средниот дел во спорт патики е направен од затворена пена. Вообичаените затворени стаклени  пени вклучуваат: ЕВА (етил винил ацетат), ЈП (полиетилен), СБР стирен бутадиен гума), ПУ (полиуретан), латекс и неопрен се најчестите типови. Секој има свој имот. EVA пена се користи за поддршка на мрежни материјали, 2 mm EVA лист ќе направи водоотпорна ткаенина. Неопренови и SBR се користат кога се потребни еластични својства. Латекс е честа појава за linings collar. ЈП пената е многу лесна, но не толку издржлива, па неговата употреба е ограничена.

Гума како состав во спорт патиките:

Гумата најчесто се користи во чевли за да се направи пета. Иако не е единствениот материјал што се користи за да се направи петицата, тој е еден од најпопуларните кај спортските патики , како што се патикиi за трчање и патикиi за  тенис .  Повеќето од гумите кај патиките се изработени од полиестер.

Најчести побарувања на патиките :

Brogue спорт патики : се  ниски патикии со низок врат. Овие патикии  доаѓаат од класични обувки, кои исто така се нарекуваат Brogue , првично создадени во Ирска. Изготвени на таков начин што се  лесни за  да се исушат кога се користи   влажна почва.  Овие типови чевли се користеа само на селски терен. Но, модерните спортисти од овој тип, иако опремени со старомодни дизајни, со цврст материјал од кожа, ја изгубиле нивната ефективност за употреба во мочуриштата.

Денес, овие патикии се користат на формален начин, давајќи им удобност на секоја патики. Сеуште постојат отвори кај овие патикии . Па вдишувањето кај нив е  совршено. Затоа е подобро мажите да ги носат овие обувки во долги работни часови.

Мода и Спорт Патики

Патики  Mokasine: машки патики, исто така познати како Slip-On  патикии. Обично тие се рамни спорт патики (без пета). Изградбата на Mokasine  била заснована на стари мокасини кои историски ги носеле американските родители. Тие се ниско-вратни и обично одврзани патикии  (иако може да се најдат и кратки и со врвци) . Затоа е многу повеќе ги преферираат мажите кои сакаат да изгледаат формално но и модерно без многу напор.  Овој вид на патикии побарува да се носи со формални фармерки но треба да се внимава да не се носат долги чорапи под нив.

Патики за трчање fashion: Лесни , воздушни, и омилени со незаменливо ниво на удобност, патиките за трчање водат со нивната перформанса. Но, тие не се функционални за спорт, бидејќи нивната репродукција е направена за да имаат лесен и едноставен изглед на спортски патики. Но се препорачуваат за секојдневна употреба на луѓето кои трчаат.  Најновите стилови на умерени спорт патики за трчање изгледаат толку убави,со комбинација на стилски сечени пантолони  со должина до колена и еден пар кратки панталони како шорцеви , со маица или со маичка-блуза.

Овие типови на модели на патики за трчање многу убаво се комбинираат со  долги панталони со полу-сериозен и полу-спортски модел.

Машки патики за трчање:

Спорт патики доаѓаат во различни форми кои одговараат на различните стилови на трчање. Повеќето од нив се за тркачи за натпревари , кои понатаму се поделени на ‘неутрални’, ‘над прамоција’ и ‘под прамоција . Тие се изградени од комплексна структура од гума и пластика за да се ограничи движењето на нозете. Понапредните велосипедисти имаат тенденција да носат мазни и флексибилни чевли, кои им овозможуваат да се натпреваруваат побрзо со поголема удобност.

Овие спортски патики  се редовни во едноставни спортски стилови и се совршена комбинација на функционалност и стил. Сакате да имате сопствени патикии кои се користат за било која спортска активност со различни брзини. За трчање или искачување на планина.

Рамни спорт патики: Тие се лесни атлетски чевли, наменети за долги и големи патеки, и трки на патеки. Тие се разликуваат од нормалните чевли за вежбање главно поради недостатокот на значителна пета. Бидејќи се полесни, овие типови на патикии  не траат исто како и другите нормални чевли или патикии.Овој вид на патикии се по краткотрајни поради нивната содржина во материлите.

Рамни спортски патики имаат само еден дел како повисок  или се без пета, и малку баласт или поддршка. Висината на петата или на повисокиот дел се движи од 4mm до 10mm, што е поблиску кај петата на спортистите кај другите спортски чевли.  Тие им овозможуваат на спортистот да е  подготвен и  да ја користи силата, еластичноста и природната сила  на проприкоците за да трча побрзо.