Филтрирај

Showing 1–25 of 35 results

Женски чевли  со висока пета

Чевлите со висока потпетица  за жените се еден вид чевел во кој петицата, во споредба со предниот дел на ногата, е значително повисока од земјата. Овие чевли со високи потпетици одат подалеку од едноставна заштита на стапалата од земјата или подобрување на ефикасноста на одење.  Чевлите со висока пета  станаа елемент кој додава гламурозност и елеганција на личноста и карактерот на таа што ги носи.  Секоја  од нив може да биде добар придружник кој ќе ви даде совршен изглед.

Некои различни видови на женски чевли со висока пета:

Женски чевли наречени штикли -мачки  (Kitten heel)

Се повеќе и повеќе, во секоја категорија на облека и мода, се враќаме  на минатите трендови. Еден од овие трендови се женски чевли со кратка и тенка потпетица  кои се совршен спој на удобноста и модата. Тие се одлични за празници или деловни состаноци. Особено во случај да останете долго време на нозе. Тогаш овие ниски чевли ќе ви овозможат да изгледате многу стилски и полни со женственост.

Чевли со високи потпетици

Овие чевли со високи потпетици, познати во  јазикот на модата со терминот ” pumps”.  Обично имаат по широка пета и  височината се движ од 5 до 8 см. Тие обично се ниски на предната страна на чевелот што ви формираат  полу круг на  вашата нога што ја покажува вашата омилена женственост. Овие женски чевли со висока пета се претпочитуваат да се носат со фустани со максимална должина до коленото.

Stileto- стилето

Чевли со високи потпетици во сите нивни видови може да достигнат до 20 сантиметри. Но за некого овој вид на висока пета значи до 20 сантиметри  може да предизвика проблем при одење. Тоа е достојна вештина за ефектот на продолжување на нозете. Тие најмногу се препорачуваат да се користат во случаи кога не треба да останете долго на нозе . Иако не се толку удобни за на нога,  овие типови женски чевли се многу барани поради нивниот стил и сензуалност. Многу видови на стилето чевлите  се исто така на платформа поради висината што ја заземаат. Така што се гарантира поголема удобност.

Високи штикли со ремен на глужд

Овие женски високи чевли со висока пета се со вистински стил  во последните неколку години.  Можеме да кажеме дека тие се една од фаворитите во категоријата на чевли со висока пета.  Висината на нивните штикли може да варира и да засенчи на различни височини. Но вообичаен детал од нив е прерамката што се движи околу глуждот, со што нозете се побезбедни и удобни за прошетка.

Високи чевли со ортопедска пета или потпетица

Постојат два различни видови на женски чевли со ортопедска висока пета.  Женски ортопедски чевли и женски ортопедски  сандали. Женските ортопедски  чевли се рамни како нормалните чевли со потпетица , но немаат прекин помеѓу петицата и стеблото. Така нивната база е подеднакво висока во целиот долен дел од чевлата . Тие се претпорачуваат да се носат со фустани од моделот vintage или фармерки и панталони.

Женските ортопедски  чевли не излегуваат од мода поради удобноста што ја покажуваат за време на вашата прошетка или пешачење. Ортопедските сандали се исто така формирани како чевлите. Но само се разликуваат во тоа што сандалите на предниот дел кај прстите се отворени или имаат ремен кај прситет на ногата.

Женски чевли со ниска  потпетица во форма на конус.

Овој вид на женски чевли со висока пета се удобни за  жени кои се пошироки во делот на стебленцата и потесен до краевите на материјалната површина, и се нарекува конус. Овие штикли најчесто се преферираат од дами кои ги употребуваат за на работа. Обично со ниска пета . Но, неодамна младите девојки гледаат на повисоки  височини на петиците бидејќи изгледаат убаво облечени во тесни фармерки. Но исто така и со фустани во форма на буквата “А”, со должина малку над коленото.

Женски чевли со вискоа потпетица  со каиш

За разлика од чевлите кои се врзуваа на глуждот, овие штикли имаат само една лента која се протега околу задниот дел на ахиловата пета (задната коска на ногата). Ова обезбедува поелегантен изглед додека сеуште ја постигнува стабилизациската функција. Исто така овој вид на чевли можеда ги најдеме во во различни висини.

Чевли со платформа

Чевли со висока пета и платформа се чевли каде што платформата ги има на висина под подножјето (под прстите до почетокот на лактот). Овие типови на женки чевли со висока потпетица  се уште попријатни. Бидејќи имаат помала висинска разлика помеѓу петата и предниот дел на ногата.

Женски чевли со тапа

Овие чевли со висока пета едноставно се однесуваат на материјалот што се користи за да се направат. Се користи  истиот материјал кој што се користи кај тапата на  шишињата  вино или слично. Овие жевли со висока потпетица  на жените можат да се променат во моделот, стилот или висината. Но истата состојка е материјалот кој се користи во составот на чевелот и неговата база. Најмногу е најпосакувано затоа што, покрај авангардниот  изглед што го дава, тие се лесни и меки, така што нема да сте уморни од одење со овие чевли.

Чевли со висока потпетица до глужд

Овој вид на женски чевли најмногу им се допаѓа на жените за време на есен со топли фустани. Овие чевли се карактеризираат со нивниот долг модел до глуждот. Исто така познати како ниски чизми, во нивниот состав некои од овие женски чевли имаат скриена основа под врвот на чевелот. Значи, тие се претпочитуваат да ги користат за време на работата, бидејќи удобноста има сериозен и формален изглед.

Чевли со квадратна потпетица

Ова е општ термин за секоја чевла со поширока база која е обично квадратна. Обуката на овие чевли обично има текстура од  дрво, но ако не, должината на половината е подолга од должината на половината која обезбедува поголема стабилност од како високи традиционални чевли или други стилови.

Чевли со Оксфорд пета

Традиционалните Оксфорд чевли имаат низок кат, рамен изглед. Во последниве години, како една од најпопуларните и најомилените женски чевли, овие чевли доаѓаат со повисоки потпетици. Овие чевли не се со  големи височини, но тие се понови од оригиналните и традиционалните oксфорд чевли.

Процесот на производство на женските чевли со висока потпетица

Дизајнот кој се реализира и развива од мајсторот на чевли и дизајнерот може да се изработи во најголемиот дел од компоненти ангажирани во мајсторски мајстори или компјутерски податоци. Ако жлебовите од метал се користат за сечење на парчиња, кожата (или друг материјал) се вметнува во преса од 20 тони (18 тони), која е опремена со една или повеќе гравури. Процесот е уште поедноставен кога компјутерски контролиран ласерски зрак се користи за намалување и сечење  на парчиња.

Кога се сечат сите компоненти, материјалот се влече во машина опремено со одреден број на калапи за чевли. Машината го повлекува тешкиот дел на материјалниот преку последниот  , а термичкиот цемент се користи за привремено да се држат заедно и стегнати. Пред да бидат широко достапни  синтетичките лепила, се користеле  само ремени. Сега, само неколку капки може да бидат потребни заедно со лепило. Високите потпетици се направени во три одделни делови – единечен, горен и пета. Кога компонентите се собрани или плетени со компјутерски контролирани машини во секоја од овие три секции, деловите се пренесуваат на друга фитинг машина. Силен цемент се користи за нивно сврзување заедно. Тие можат да се стават во печатар за околу 15 секунди за цврсто да се испечатат цементираните парчиња.

Материали кои се користат во процесот на производство

Задната страна на чевлата кај  нозете може да биде врзана со лентата за чевли користејќи клинци, шрафови, навртки, цемент, затворачи итн. Во зависност од стилот на чевли, висината на петата, материјалите што се користат во изградбата и други фактори, вклучувајќи ги и трошоците . Девет од 10 чевли се направени од пластика. Се покриени со соодветни материјали или се комплиментираат нивните чевли. Пластиката се користи бидејќи е лесна и бесплатна.

Откако секциите се обврзани да ги комплетираат и да направат завршени чевли, на етикетата на чевелот се додаваат етикети и печат со печат. Целосниот пар на чевлите е спакуван и завиткан во свила хартија и ставен во правилно означена кутија.

Чевлите со висока пета се  елемент што жените го сакаат и го преферираат со секоја облека . Во својата разновидност на женски штикли, тие се прилагодени на речиси сите комбинации на облека. Да бидеме секогаш во стил и симпатични, мора да бидеме внимателни во прилагодувањето на фустанот со високи потпетици. Обичните чевли покажуваат елегантен изглед. Нозете изгледаат секогаш по тенки , поправедни и посуптилни. Ако ги носите, тие ви покажуваат попрефинетост и кога знаете дека изгледате зачудувачки. Имате поголема самодоверба што покажува позитивна страна на вашата личност.

Избор на чевли според бојата

Изберете бои за обувките што одговараат на вашата облека наместо боите кои се натпреваруваат со вашата облека. Носете женски  штикли  едноставни црни или облечете фустан со сјаен и храбар модел.

Размислете за високи чевли со висока потпетица неутрални  или прозирни  високи потпетици за чевли ако облекувате вечерен фустан  што е натоварен со скапоцени камења, накит, украси.

Додајте елеганција на вашата едноставна облека со комбинирање на  цветло обоени чевли со висока пета.

Додајте бои на вашиот фустан со комбинирање на пар црвени чевли со високи потпетици, со црн фустан или кафеав еднобоен фустан.

Ако носите едноставна кошула или маичка заедно со  неутрални панталони или едноставни фармерки. Тогаш комбинирајте ја оваа облека со  чевли со висока пета  со дизајн на животни, како што е дизајнот на алигаторот, змијата и така натаму.

Ако носите  блуза со геометриски модел, вклучително и виолетова и розева виолетова, размислете за пар високи пурпурни модел на чевли.

Размислете за различни нијанси. Ако имате сина блуза, обидете се да носите пар на чевли со висока пета  во боја, наместо да носите иста боја на чевли како блузата.

Избегнете цврсто прилагодување на бојата. Не носете иста боја на облека и чевли  од глава до петица. Ако имате сина кошула или сина маичка или блуза , не носете сини чевли со високи потпетици или сини штикли со висока пета.

Изберете стандардни бои во чевли со високи потпетици за професионални поставувања

Носете кафени или црни чевли во конзерваториум. Сивата и воената боја е многу добар избор и за на работа како за во канцеларија или канцелариска работа. Вклучете ја бојата само ако имате помалку строга канцеларија со не-сериозен код за облека.

Комбинирајте ги вашите женски  чевли со високи потпетици со облека што веќе ви помага да ги истегнете нозете. Како што се здолништа во вид на молив  и тенки панталони. Стилето ја создава илузијата за понатамошна должина, со што вашите нозе изгледаат уште потенки и привлечни.Стилето женските чевли со висока пета се најпреферираните за секаква комбинација на секоја жена. Тие се користат за различни прилики и пригоди.

Убавината на чевли со високи потпетици е неверојатна. Но размислете колку ќе бидат неверојатни ако лицето што ги носи ги носи и ги користи со личност и став. Така за да се  чувствува удобно во овие чевли со висока пета од задната страна за жените. Ние ќе ви кажуваме некои тајни за носење на нивната облека. Така значи дека нема да се откажете од чевлите со висока потпетица без разлика од нивниот модел или боја.

Вие не треба да ги носите овој вид на чевли со високи штикли по  целиот ден. Оставете ги нив за да ја  израдувате вашата комбинација на облека за некои посебни прилики. Како што се вечери или прослави каде што ќе уживате и че изгледате прекрасно во нив.  Но, ако сте обврзани за да ги носите, тогаш  грижете се  за вашите нозе и правите вежби кои помагаат во циркулацијата на крвта. Масажата, исто така, помага за овој вид на жени кои носат често висока пета .

Не купувајте чевли со високи потпетици од повеќе од 6 см за секојдневна употреба, бидејќи нема да се чувствувате удобно. Тие можат да предизвикаат болка во колената и вкочанетост на нозете.

Купете ја вашата поткрепена обувка што е добра за нозете и лесна е за носење. Не обидувајте се да купувате чевли со висока пета кои се помали или поголеми за разлика од вашиот број на чевли. Еден погрешен избор набројот на чевлите може да ви предизвика  проблеми за вашите нозе. Ако носите чевли со високи потпетици или штикли со висока пета  секогаш чекорете чекор по чекор и со сигурни чекори.