Filter

Showing 1–25 of 146 results

СПОРТ ПАТИКИ

Атлетски чевли или   гумени чевли се нарекуваат спорт патики. Тие, исто така може да ги наречеме  тенис чевли, гумени чевли или трејнери. Женски патики се направени за вежбање или  спорт, но тие  исто така се многу популарни чевли за секојдневно пешачење, бидејќи  се многу  удобни.

Различни видови на женски чевли :

Женски патики канаваца

Лесни чевли канаваца се за  девојчиња. Овие типови женски патики се помалку спортски отколку спортските чевли кои се  користат за  спорт или различни физички активности. Тие се направени од лесен материјал и подната гума е  тенка и лесна. Тие се удобни, практични и се наоѓаат во било која боја и модел, така што секогаш можете да најдете пар кој ќе одговара на вашата облека. Тие изгледаат убаво со фармерки и маици, за лесен и едноставен фустан за време на викенд.  Но, треба да споменеме дека нивната елеганција може да се комбинира и со модерен, спортски дневен фустан.

Спорт Патики за девојчиња  трејнерс

Овие спортисти чевли  се нарекуваат така  затоа што се дизајнирани да се користат за време на тренинг- спорт или додека сте на фитнес  или вежбате  јога, или за различни спортски активности. Но, овие женски спорт патики се користат и со хеланки или со спортски тренерки. Тие ги поддржуваат нозете и се многу удобни, особено за вежбање. Тие имаат по дебела  гума од чевлите канаваца. И нивните составни делови се поцврсти.

 Конверс  патики спорт

Овие спортски женски патики спорт имаат потекло на нивното создавање од спортистите кои  ги користат посебно  за кошарка. Но, со текот на годините, овој вид за девојчиња стана познат  и посакуван од жените во секојдневниот живот. Лесни, комотни  па дури и повеќе се користат во суви и топли денови, бидејќи тие се тенки и свежи.Тие се високи  со врвци до крајот на чевлата.  Гумите се тенки. Тие се многу  во стил и никогаш не го губат интересот од страна на корисникот.

Женски спорт slip-on

Класичен стил на женски  патики спорт кои се без врвски. Често се нарекуваат како чевли но , всушност тие се дел од категоријата на патиките . Се наоѓаат во различни бои и дизајни. Овиепатики  се ниски, што го покажуваат глуждот и со нив не се  препорачува да се носат чорапи.

Кожни патики спорт

Овие спорт патики  се посериозни од споменатите видови на спортски чевли. Се разбира, тие се користат само за дневна прошетка , но овие  патик и обезбедуваат стил. Изработени од кожа или мешавина, за разлика од другите спорт патиките , овие женски патики  покажуваат сериозност и се лесни за носење на работа или на состаноци и деловни состаноци.

Женски патики спорт,  текстилни мешавини

Многу видови на женски патики спорт овие денови се направени од повеќе од еден вид материјал. Ќе добиете мешавина од кожа и текстил, пластични блокови и мешавина од кожа и многу повеќе материали. Секогаш одберете мешани материали така што нозете ви дишат. Овие типови се прекрасни за атлетика и за општа употреба.

Патики спорт во triton rawlis стил

Патиките  на овој модел се карактеризираат со многубројни бои. Овие женски патики спорт се дизајнирани со комбинација на бои кои овозможуваат комбинирање на овие спортски чевли  не само со фармерки, туку и со пантолони  или фустани. Горниот дел на патиките  е комбинација од ткаенина  и каста со најдолготрајна употреба. Гумата е тенка, но силна, така што е можно да се трча со овие убави и удобни .

Комбинација на спорт патики со  различна облека

Кога носите спорт патики за девојчиња, истакнете ги . … направете  нешто за да  ја покажете нибната убавина. Најдобар начин да го направите ова е да бидете сигурни дека тие се гледаат, па вашите панталони треба да паднат директно на коската на глуждот. Скратете ги  фармерките или пантолоните  за да ги видите зглобовите и нозете. Направи нешто за да ги направите совршени. Па спорт патиките  ќе изгледаат поубаво и целата слика ќе биде брилијантна. Еве некои од патиките за девојки кои ќе изгледаат убаво со фармерки или панталони :

Еднобојни патики спорт

Гумени материјал  густ и дебел. Женски патики спорт слични на најк стил. Поради нивниот лесен материјал, тие можат да се носат во лето, а понатаму тие се многу удобни и лесни.

Женски високи патики (со висок врат)

Патики спорт од различни материјали. Тие може да се со тенки здолништа, кожени, гумени , синтетички  и така натаму. Додека имаат висок врат, важно е пантолоните да се соберат во манжетните. Не заборавајте дека со овие па тики, исто така, пантолоните треба да бидат тесни.

Не носете чорапи, или барем не дозволувајте да се гледаат.

Ова може да биде тешко, имајќи предвид дека некои спорт патики се непријатни ако се носат без чорапи.  Затоа обидете се да најдете ниски чорапи кои нема да се гледаат  под спорт патиките.

Изберете   цврста боја или класичен изглед.

За повеќето од нас,спорт патики со цврста боја или можеби само неколку класични ленти, или спорт патики  за девојчиња со класичен отпечаток на  леопард, навистина ни е потребна на сите.

Се разбира може да  носете женски патики спорт со фустан или пантолони но , само бидете внимателни.

Може да се случи да направете комбинација од спорт па тики и фустани, здолништа или панталони, но нашиот совет би бил да бидете внимателни при изборот на комбинации, за да не изгледате лошо. Пар патики за жени со густа гума би се комбинирале со едноставен памучен фустан долг до коленото, доаѓајќи по формата на телото, но не премногу тесно. Комбинирајте ташна која ке одговара на комбинацијата , така што оваа облека ќе се вклопи насекаде.

А тексас фустан ќе може да се комбинира  со еден пар на патики спорт  со различни бои, дизајни, но тие треба да се од видот канаваца.

Кратко здолниште над коленото, на долниот дел со преклоп или фалти , очигледно би било толку убаво комбинирано со спорт патики без врзци. Бидејќи се женствени и скоро скоро како чевли, овие се идеални за овој вид фустан. Истите видови на патиките , особено ако тие се отворени во предниот дел на чевелот, исто така, ќе се комбинираат убаво со високи каубојски фармерки или со сериозни панталони од овој стил. Сериозни или официјални панталони, исто така, ќе може да се комбинираат и со кожен материал.

Материјали за женски патики спорт:

Најчесто користени материјали се рециклирани полиестер, рециклирана гума, органски памук, полилактична киселина, TENCEL (дрвена влакно пулпа) и не-белодробна волна за кожени патики спорт.

Материали во составот на базата на спорт патиките за  девојчиња:

Да почнеме со основата на спорт патиките или нивниот долен  дел. Ова е дел од вашите патики  кој всушност ја допира земјата додека вие ги носите  низ вашите секојдневни активности – пешачење, вежбање  и сл.

Во принцип, дното на вашите спорт патики е направен од различни видови гума во зависност од спортот или употребата на вашите патики . Компресирани и цврсти гуми се најчесто користени гуми . Цврстите гуми нема да остават траги на подот и многу ќе поддруваат кога ќе уживате во затворена сала за  кошарка и одбојка. Солидните гуми, исто така, добиваат одлична влеча на подови од цврсто дрво.

Силната гума наречена “gum rubber” е уште еден комплексен материјал кој се користи во некои видови спорт патики за долниот дел.  “Gum rubber”  е одлична мешавина од природна и синтетичка гума и има благ изглед на магла. Тоа е обично жолто и е многу мек материјал за вашите па тики . Овој материла е популарен материјал за  џогирање и пешачки патеки.  Различни соединенија и хемикалии се додаваат на природна гума за да се формираат посилни потпетици . Јаглеродот е соединение кое се додава на гума за да се направат потрајни па тики. Комбинацијата на јаглерод и гума го прави дното на задниот дел на патиките  да работи добро додека се занимавате со спортски активности на отворено. Овој состав од гума и јаглерод обезбедува подобра поддршка и привлечност кога уживате во најтешката активност.

Материјали во составот на средниот дел на женски патики спорт или спортски чевли :

Средниот дел од вашите спорт патики  е уште еден дел кој главно ја штити ногата. Средниот штит ја поддржува вашата нога и обезбедува удобност што ви треба. Полиуретан е многу популарен материјал за производство на среден дел кај женските патики спорт. Полиуретанот се нанесува во мувла и станува многу силен материјал кој помага да се ублажи влијанието на џогирање или одење. Пенаста ткаенина  исто така се користи во производството на средниот дел на  некои видови на патиките. Пенаста ткаенина  може да се формира во било која големина и форма и да се направи атлетска облека многу удобна за вашите потреби.

Многу висококвалитетни производители на спорт патики ги прават своите средни основи од комбинација на ткаенина  со гума и пена, кои биле инјектирани во нивните спорт патики . Овој инјектиран материјал е многу лесен и ги  прави  носителите да се чувствуваат полесни како да носат пердув. Материлаот на крада  исто така, може да се користи во  материјалот што се користи во средишниот дел на спортските чевли. Материјалот со креда не ја одржува својата долга поддршка и обично се наоѓа во најосновните и најевтините стилови на патиките.

Патики за девојчиња,дизајнот и врските :

Горниот дел на спорт патиките  е местото каде што се повеќе видливи врските на чевлите и уникатниот изглед на уникатниот дизајн на секој производител. Специјалните бои и логоа на компанијата, заедно со разликите  со заштитен знак, ја прават секоја потпорна идентификација за сопствените производители. Горниот дел од патиките обично се изработени од платно, кожа и синтетичка кожа. Материјалот се користи и во неколку различни видови патики за девојчињата. Атлетските конектори кога се употребуваат се направени од лесна еластичност, или во повеќето случаи тие се направени од   мека.

Детски патики

Изборот на детски патики е доста важен за родителите. Тие секогаш сакаат да изберта најквалитетни обувки за своите деца. Најважна точка заа родителите кај изборот за детски патиките е квалитетот и нивната удобност. Дното на детските патики мора да биде ортопедски направено. Материалите кои се користат кај детските патики се користи во неколку различни видови .

Истотака, доста е важна и комбинацијата на боите кај детските патики затоа што тие привлекуваат најголемо влијание кај децата. Многу висококвалитетни производители на патики ги прават своите  основи на произведување од комбинација на ткаенина  со гума и пена, кои се удобни материали за патиките.

Детските патик може девојчињата да ги носат со фустанчиња или шорцеви со кои ќе се чуствуваат удобно. Но, истотака ќе изгледаат тренд и во мода. Во последните години тренд е носењето на исти модел на патики девојќињата со нивните мајки, или машките со нивните татковци. Кај нас може да најдете такви прекрасни модели на патиките.

Може да се случи да направете комбинација од патики и фустани, здолништа или панталони, но нашиот совет би бил да бидете внимателни при изборот на комбинации, за да не изгледате лошо. Пар патики за жени со густа гума би се комбинирале со едноставен памучен фустан долг до коленото, доаѓајќи по формата на телото, но не премногу тесно. Комбинирајте ташна која ке одговара на комбинацијата , така што оваа облека ќе се вклопи насекаде.

Постојат различни модели кои  се карактеризираат со многубројни бои. Женските детски  патики се дизајнирани со комбинација на бои кои овозможуваат комбинирање на овие спортски чевли  не само со фармерки, туку и со пантолони  или фустани. Треба да се спомене дека освен изгледот доста важен е и материалот на овие спортски обувки.

Нега на спорт патики :

Треба да обрнете внимание на чистење и перење на спорт патиките. Поради нивната основа , патиките  лесно се расипуваат  ако не ги следите  правилата за чистење.

Врз основа на материјалот на производство на спорт патиките  постојат различни правила за чистење на нив.

Врските  може да се перат  без проблеми,  рачно или во машина за перење алишта.

Ако вашите спорт патики  се произведени од специфичен материал , тогаш користите специјални чистачи за специфични материали. Земете  влажна крпа или партал, ставете го  го детергентот и потоа исчистете ги вашите патики. Пред да го користите детергентот, отстранете го вишокот на  нечистотии од површината на патиките.

Ако вашите спорт патики имаат други материјали, тогаш оставете ги со детергент во  вода врз основа на нивните материјали. Исто така, можете да ги користите општите детергенти. Патиките никогаш не треба да се мијат во машини или машина за перење . Затоа што може да ја  скршат формата од силата на машината. По миењето и чистењето со многу вода, се препорачува патиките  да се исушат на  надворешен воздух. Но, бидете внимателни да не ги оставате на  силно сонце, бидејќи тое ќе влијае врз менување на нивната боја.