Filtroji

Po shfaqet 1–25 nga 34 përfundimegjithsej

KEPUCE PER FEMRA ME TAKA

Taka per femra janë një lloj kepuce per femra në të cilën thembra, në krahasim me shputën, është dukshëm më e lartë nga toka. Këto këpucë me taka te larta shkojnë përtej thjesht duke mbrojtur këmbën nga toka ose duke përmirësuar efikasitetin e ecjes. Kepuce me taka te larta janë bërë një element që shton shkëlqim dhe elegancë në personalitetin e personit që i vesh. Secila prej tyre mund të jetë një shoqëruese e përshtatshme për t’ju dhënë një pamje perfekte.

Disa lloje te ndryshme taka per femra:

Kepuce te quajtura kepuce me taka kotele (Kitten heel)

Gjithmone e me shume, ne cdo kategori te modes, kemi rikthime te trendeve te kaluara. Nje nga keto trende jane kepuce me take te holle e te shkurter te cilat jane perzierje perfekte e rehatise dhe modës. Ata janë të shkëlqyera për festat ose takimet e punes. Sidomos ne rastet kur do te qendroni per nje kohe te gjate ne kembe. Atehere keto taka te ulta do tju bejne te dukeni shume ne stil dhe plot feminitet.

Kepuce me taka te larta

Keto kepuce me taka te larta, te njohura ne gjuhen e modes me termin “pumps”. Zakonisht kanë take më të gjere dhe në lartësi duke filluar nga 5 cm deri ne lartesine 8 cm. Ata zakonisht janë të ulëta në pjesën e përparme te kepuces duke I dhene nje hark kembes tuaj qe shfaq feminitetin e preferuar. Preferohen te vishen me fustane ne gjatesi maksimale deri tek gjuri.

Stileto

Kepucet per femra me taken me te larte ne te gjitha llojet e tyre, mund të arrijë deri në 20 centimetra. Ndërsa per disa këto lartësi mund të shkaktojnë problem ne te ecur, është një aftësi e denjë për efektin zgjatues që kanë në këmbët e dikujt. Preferohen me se shumti te perdoren ne rastet kur duhet te rrini jo shume gjate ne kembe. Edhe pse shfaqin jo rehati keto lloj kepuce per femra jane teper te kerkuara per shkak te stilit dhe sensualitetit qe I japin veshjes. Shumë lloje te stiletve janë gjithashtu me platforme për shkak të lartësisë se takes se tyre, keshtu garantohet me shume rehati.

Kepuce me taka me rrip ne kyce

Keto taka per femra janë shumë në stilin e duhur kohet e fundit dhe mund te themi se jane nje nder me te preferuarat ne kategorine e kepuce. Lartësia e takave te tyre mund të ndryshojë e varjoje ne lartesi te ndryshme, por një detaj i përbashkët I tyre është rripi që shkon rreth kyçit te këmbës, duke i bërë këmbët më të sigurta dhe të rehatshme për të ecur.

Kepuce per femra me taka ortopedike

Ka dy lloje te ndryshme te taka per femra ortopedike. Kepuce per femra  ortopedike dhe sandale me taka ortopedike.  Kepuce per femra me taka ortopedike jane te rrafsha sic jane dhe kepucet per femra me taka normale, por ato nuk kan nderpreje mes thembres dhe shollit. Pra bazamenti I tyre eshte I larte ne menyre te barabarte ne te gjithe pjesen e poshtme te kemes. Preferohen me fustane te llojeve vintage ose me xhinse e pantallona. Kepucet me taka ortopedike nuk dalin nga moda asnjeher per shkak te rehatise dhe qe ata shfaqin ne te ecuren tuaj. Sandalet ortopedike kane te njejten lloj take po pjesa e siperme e kepuces eshte e hapur tek gishtat ose me rripa tek gishtat e kembes.

Taka per femra ne forme koni

Taka per femra te cilat jane me te gjere ne pjesen e shollit dhe me te ngushte ne fundin e takes te prekshme me token quhen taka ne forme koni. Keto kepuce  preferohen me se shumti nga zonja per tu perdorur ne pune. Zakonisht me taka te ulta. Por se fundmi vajzat e reja po I kerkojne ne lartesi me te larta. Pasi duken bukur te veshura me xhinse te ngushta por edhe me fustane ne formen e shkronjes “A”, me gjatesi pak mbi gju.

Taka per femra me rrip

Ndryshe nga kepucet me rrip rreth kycit. Keto kepuce e taka kanë vetëm një rrip që shkon rreth anës së pasme të thembres se akilit (kocka e pasme e kembes). Kjo siguron një pamje më elegante duke arritur akoma funksionin e stabilizimit. Edhe keto kepuce me taka I gjejme ne lartesi te ndryshme.

Kepuce me platform

Kepuce me taka te larta dhe platforme, jane kepucet qe platformen e kan ne nje lartesi ne pjesen e shollit te kembes (posht gishtave deri ne fillim te harkut). Keto lloj taka per femra jane ende me te rehatshme pasi ka më pak diferencë lartësie në mes të shpinës dhe frontit të këmbës.

Taka per femra tape

Këto kepuce me taka thjesht I referohen materialit të tapes që përdoret për t’I bërë ato. Perdoret materiali I njejte perberes I tapes se shisheve te veres apo te tjera te ngjashme. Keto tapa per femra mund te ndryshojne ne model, stil apo lartesi. Por perberese e njejte eshte materiali I perdorur ne perberjen e takes se kepuces dhe bazamenti I saj. Preferohet me se shumti sepse pervec pamjes vintage qe jep. Ato jane te lehta dhe te buta, keshtu ju nuk do te lodheni ne ecjen tuaj me keto kepuce.

Kepucet me taka, deri tek kycet

Te preferuara me se shumti ne stinen e vjeshtes me fustane te ngrohta. Keto kepuce karakterizohen nga modeli I tyre te gjata deri tek kycet. Te quajtura ndryshe si cizme te ulta. Ne perberjen e tyre disa nga keto taka per femra kane dhe bazament  te fshehur nen copen e siperme te kepuces. Keshtu jane me te preferuara ne perdorim gjate punes, pasi pervecse te japin rehati kane nje pamje serioze dhe formale.

Kepuce me take katrore

Ky është termi I përgjithshëm për çdo kepuce me taka. Me një bazë më të gjerë që është zakonisht katrore.Takat e ketyre kepuceve zakonisht kane perberje druri. Por edhe nese jo, gjeresia e takes sado e lartete jete ne gjatesi siguron më shumë stabilitet  se sa kepucet tradicionale të larta ose stiletot.

Kepuce Oxford

Kepucet tradicionale te quajtur Oxford kane nje pamje me take te ulet e të sheshtë. Vitet e fundit, duke qene nje nga llojet e kepuceve me formal e te preferuara nga grate, keto kepuce kane ardhur me taka me te larta. Keto kepuce nuk kane take te lartesive te medha. Por serisht jane me me shume take se sa oxfordet original dhe tradicional.

Procesi I prodhimit te taka per femra

Dizajni i zhvilluar nga mjeshtri i këpucëve dhe projektuesi. Mund të prodhohet në masë nga komponentët e angazhuar në mjeshtërit e fiberboard ose nga të dhënat kompjuterike. Nëse gdhenjet ne nje metal përdoren për të prerë copa. Lëkura (ose materiali tjetër) futet në një sprees 20 ton (18 metër ton) që është pajisur me një ose më shumë gdhendje. Procesi është edhe më i thjeshtuar kur një rreze lazer e kontrolluar nga kompjuteri përdoret për të prerë copat.

Kur të gjitha komponentët janë të prerë, materiali është tërhequr në një makinë të pajisur me një numër të caktuar kallepesh. Makina tërheq pjesën e materialit fort mbi të fundit. Çimento termike përdoret për të mbajtur atë së bashku përkohësisht. Para se ngjitësit sintetikë të jenë gjerësisht të disponueshëm, janë përdorur vetëm shiritat. Tani, vetëm disa pika mund të nevojiten së bashku me ngjitësit. Takë të lartë janë bërë në tre seksione të ndara – e vetme, e sipërme, dhe thembra. Kur komponentët janë mbledhur ose thurur me makina të kontrolluara kompjuterike. Në secilën nga këto tre seksione, seksionet përcillen në një tjetër makinë për montim. Çimentoja e fortë përdoret për lidhjen e tyre së bashku, dhe ato mund të vendosen në një shtypje për rreth 15 sekonda. Për të shtypur copat e çimentuara në mënyrë të vendosur.

Materiale dhe permberja

Mbështetja e këmbës mund të jetë e lidhur me shufrën e këpucëve duke përdorur thonjtë, thonjtë e vidhave, nyjet, çimentos, kapëset etj. Varësisht nga stili i këpucës, lartësia e thembre, materialet e përdorura në ndërtim, dhe faktorë të tjerë duke përfshirë koston. Nëntë nga 10 kepuce me taka janë bërë prej plastike dhe janë të mbuluara. Me materiale që përputhen ose komplimentin me këpucët. Plastika përdoret sepse është e lehtë dhe e lirë.

Pasi seksionet janë të lidhura për të bërë këpucët e përfunduara. Etiketat dhe notimet me madhësi të stampuar shtohen në brendësi të këpucëve. Çifti i kompletuar i këpuceve është i mbushur dhe i mbështjellë me letër mëndafshi dhe vihet në një kuti të etiketuar siç duhet.

Kepuce me taka te larta jane nje element I deshiruar nga femrat. Ne shume llojshmerine e tyre taka per femra u jane pershtatur pothuajse te gjitha kombinimeve te veshjeve. Per tu dukur gjithmone ne stil dhe te adhurueshme. Duhet te kemi kujdes ne pershtatjen e veshjes me kepuce me taka te larta. Kepuce  te larta tregojnë një pamje elegante. Këmbët duken më të holla, të drejta dhe më delikate. Nëse i vishni, ju tregojnë më të rafinuara dhe kur e dini që dukeni mahnitëse. Keni  vetëvlerësim më të lartë duke shfaqur një anë pozitive të personalitetit tuaj.

Perzgjedhja e kepuce me taka

Zgjidhni ngjyrat per kepuce me taka që përputhen me rrobat tuaja në vend të ngjyrave që konkurrojnë me rrobat tuaja. Vishni taka per femra të thjeshta të zeza. Ose kur veshni një fustan me një model të ndritshëm dhe të guximshëm.

Konsideroni kepuce me taka te larta neutrale ose nude nëse keni veshur nje fustan mbremjesh te ngarkuar ne xixa, gure apo temina.

Shtoni gjalleri në një veshje të thjeshtë duke veshur kepuce me taka të ndritshme.

Shtoni ngjyra ne veshjen tuaj duke kombinuar nje pal kepuce me taka te larta ngjyre te kuqe, me nje fustan te zi ose kafe, njengjyreshe.

Kombinime te kepuceve me taka me veshje

Nese keni veshur nje bluze te thjeshte me nje pale pantallona neutrale ose xhinse te thjeshta, atehere kombinojeni kete veshje. Me kepuce me taka te larta me dizenjo kafshesh si pershembull dizenjo e lekures se aligatorit, gjarprit etj.

Nese keni një bluzë me një model gjeometrik, duke përfshirë ngjyrat e lejla vjollce dhe trëndafili, merrni parasysh një pale kepuce me taka te larta ngjyre vjollce e thelle.

Konsideroni hije të ndryshme. Nëse keni një bluzë ngjyre, provoni të mbani një pale kepuce me taka ngjyre trendafili ne vend qe te vishni te njejten ngjyre pink te bluzes.

Shmangni përshtatjen e rreptë të ngjyrave. Mos vishni një ngjyrë të ngurtë nga koka deri te këmbët. Nëse keni në një bluzë blu dhe një këmishë blu, mos mbani këpuce me taka te larta blu.

Zgjidhni ngjyrat standarde ne kepuce me taka te larta për cilësimet profesionale.

Vishni këpucë ngjyrë kafe ose të zezë në një zyrë konservatore. Ngjyra gri dhe ushtarake eshte zgjedhje shume e mire per zyre gjithashtu. Përfshini ngjyrën vetëm nëse keni një zyrë më pak të rreptë me një kod të veshjeve jo teper serioze.

Kombinoni kepuce me taka te larta stiletto me veshje që tashmë ndihmon ne zgjatjen e kembeve tuaja, të tilla si funde pencil dhe pantallona slim. Stiletto krijon iluzionin e gjatësisë së mëtejshme, duke i bërë këmbët tuaja të duken edhe më të hollë dhe tërheqës.

Bukuria e kepuce me taka te larta eshte mahnitese, por mendoni sa me mahnitese do te jene nese personi qe I mbart ato, I vesh dhe I perdor me personalitet dhe qendrim. Ndaj per tu ndjere me rehat mbi taka per femra po ju tregojme disa sekrete te veshjes se tyre. Keshtu ju nuk do te hiqni dore nga taka kepuce me taka

Nuk duhet t’i vishni gjatë gjithë ditës, kepuce me taka te larta. Lerjani mbremjeve apo festimeve ti gezojne ato. Por nëse jeni të detyruar, atëherë kujdesuni për këmbët duke bërë ushtrime që ndihmojnë në qarkullimin e gjakut.  Edhe masazhi ndihmon.

Mos blini kepuce me taka te larta me shume se 6 cm. Për përdorim të përditshëm, sepse nuk do të ndiheni rehat. Ato mund të shkaktojnë dhembje të gjurit dhe mpirje të këmbëve.

Blini kepuce me taka që ju rrinë mirë në këmbë dhe i vishni lehtësisht. Mos u përpiqni të blini taka per femra që janë më të vogla apo më të mëdha krahasuar me numrin tuaj të këmbës.

Nëse keni veshur kepuce me taka te larta, gjithmonë ecni ngadalë dhe me hapa të vegjël.