Filtroji

Po shfaqet 1–25 nga 147 përfundimegjithsej

ATLETE

Këpucë atletike (patika) ose të rastësishme me gome quhen atlete sport. Mund te quhen edhe këpucë tenisi, këpucë gome , ose trajnerka . Atlete per femra janë bërë për stërvitje dhe sporte, por ato janë edhe këpucë të përditshme shumë të njohura për shkak se ata janë kaq të rehatshëm.

Atlete per femra kanavaca sport

Këpucët e lehtë kanavaca jane atlete per vajza. Keto lloj atlete per femra jane më pak sportive sesa atletet te cilat perdoren per sport apo aktivitete te ndryshme fizike. Jane ne material cope te holle dhe goma e poshtme eshte e holle dhe e lehte. Ato jane  të rehatshëm, praktikë dhe vijnë në çdo ngjyrë dhe model. Kështu që gjithmonë mund të gjeni një palë që do të përputhet me veshjen tuaj. Ata duken të bukur me xhinse dhe një t-shirt për një veshje të lehtë dhe të thjeshtë të fundjavës. Por kjo nuk largon faktin qe elegance e tyre I shkon per shtat edhe nje fustani modern e sportiv te perditshem.

Atlete per vajza trejners sport

Keto atlete janë quajtur kështu sepse janë të dizajnuara për t’u përdorur gjatë trajnimit – ndërsa patika janë në palestër ose yoga, ose per aktivitete sportive te ndryshme. Por keto atlete per femra gjithashtu perdoren edhe per perdita me strece apo kostume sportive. Jane me suportuese per kembet tuaja dhe teper te rehatshme sidomos per stervitje. Kane gome me te trashe se atletet kanavaca. Patika dhe copa perberese e tyre eshte me e forte.

 Atlete te stilit konvers sport

Keto atlete per femra origjinen e krijimit te tyre e kane pasur per tu perdorur nga sportiste kryesisht per basketboll. Por me kalimin e viteve ky lloj atlet per vajza u be e njohur dhe e deshiruar nga femrat ne perditshmeri. Te lehta e teper komode, madje kane perdorim me se shumti ne stine te thata e te ngrohta pasi jane cope e holle dhe e fresket. Jane atlete me qafe dhe lidhese deri ne cep. Goma eshte e holle. Jane kaq ne stil dhe asnjehere nuk e humbasin vleresimin nga perdoruesit.

Atlete per vajza slip-on Patika

Stili klasik atlete per femra sport qe nuk ka lidhese. Shpesh here te ngatrrueshme si kepuce, ne fakt jane pjese e kategorise se atleteve. E gjendur ne ngjyra e dizenjo te ndryshme keto atlet jane te ulta. Duke ju bere te shfaqen kycet dhe nuk rekomandohen te vishen me corape te gjata.

Atlete lekure

Keto atlete jane me serioze se te lartpermendurat. Sigurisht perdoren vetem ne perditshmeri por atlete per vajza te tilla ju sigurojne stil dhe patika. Duke pasur perberje nga material lekura apo perzierje te saj. Ndryshe nga atletet e tjera te copes keto atlete per femra shfaqin seriozitet dhe vishen lehtshem edhe ne pune apo mbledhje e takime biznesi.

Atlete per vajza, perzierje tekstilesh. Shumë lloje të atlete per vajza këto ditë janë bërë nga më shumë se një lloj materiali. Ju merrni perzierje prej lëkure dhe tekstili, blloqe plastike dhe perzierje lekure dhe më shumë. Gjithmonë patika kuptoni përzierjen në mënyrë që këmbët tuaja të marrin frymë. Këto lloj atlete janë të mrekullueshme për atletikë dhe per perdorim gjeneral.

Atlete ne stilin triton rawlis. Atletet e ketij modeli karakterizohen nga shume ngjyreshmeria e tyre. Keto atlete per femra sport jane te dizenjuara me nje kombinim ngjyrash te cilat bejne te mundur kombinim e ketyre atleteve jo vetem me xhinse por edhe me funde ose fustane. Pjesa e siperme e atletes eshte kombinim I copes dhe kastorit me te endure mes tyre. Goma eshte e holle por e forte keshtu qe eshte e mundur te ecesh me kilomente me keto atlete sport te bukura e komode.

Kombini I llojeve te atlete sport me veshje te ndryshme

Kur veshni atlete per vajza sport, deklarojini ato. … beni diçka për ti treguar e shfaqur sa me bukur. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është që të siguroheni se ato janë parë. Kështu që pantallonat tuaja duhet të bien drejt mbi kockën tuaj të kyçit të këmbëve. Pritini xhinset ose  mblidhini ne menyre qe te duken kycet e kembet. Bëni diçka për t’i bërë ato të përsosur. Keshtu atletet do te duken me bukur dhe e gjithe imazhi juaj do te shkelqej. Ja disa atlete per vajza te cilat do te dukeshin bukur me xhinse apo pantallona me kyce jashte:
Atlet njengjyreshe. Patika per femra me material cope e gome e trashe. Atlete per femra te ngjashme me stilin e nike. Per shkak te materialit te tyre te lehte mund te vishen edhe ne vere dhe per me teper jane shume te rehatshme dhe komforte.

Atelete per femra sport me qafe. Atlete te materialeve te ndryshme. Mund te jene atlete me cope te holle, atlete lekure, atlete gome, atlete sintetike etj. Per aq kohe sa kane qafe te larte me patjeter eshte e rendesishme qe pantallonat te jene te mbledhura ne pjesen e kyceve. Mos harroni qe me keto atlete duhen edhe pantallonat te jene te ngushta.

Mos vishni çorape, ose të paktën mos lejo të shfaqen

Kjo mund të jetë e vështirë, duke qene se disa atletet jane te parehatshme per tu veshur pa corape patika per femra. Atehere perpiqu te gjesh corape te ulta sport, ne menyre qe te mos shfaqen siper atletes.

Shko për një ngjyrë të ngurta ose pamje klasike

Për shumicën prej nesh, një ngjyrë të ngurta ose ndoshta vetëm disa vija klasike. Ose një pale atlete per vajza pa lidhese me një printim klasik si leopardi, është me të vërtetë të gjithë ne kemi nevojë.

Sigurisht, vishni atlete per femra me një fustan apo pantallona të gjera, vetëm kini kujdes me patika per femra.

Nje kombinim mes atleteve sport dhe fustaneve, fundeve apo pantallonave te gjera mund te ndodhe. Por keshilla jone do te ishte qe te tregoheni te kujdesshem ne zgjedhjen e kombinimeve ne menyre qe te mos dukeni keq. Nje pale atlete per femra me gome te trashe do te kombinohej me nje fustan pambuku I thjeshte. I gjate deri ne gju, I ardhur pas formave te trupit por jo shume I ngjitur me patika per femra. Kombinoni dhe nje cante mes per mes trupit keshtu qe kjo veshje do te therriste kudo stil.

Nje fustan xhins do te shkonte me nje pale atlete per vajza me dizenjo e ngjyra te ndryshme, por duhet te jene atletet te llojit kanavaca.

Nje fustan I shkurter mbi gju, me pjesen e poshte te fryre ose me pala. Padyshim do te kombinohej kaq bukur me atlete pa lidhese. Duke qene me femrore dhe gati gati te ngjashme me kepuce, keto atlete kane vendin ideal prane fustaneve te ketij tipi. Te njejtat lloje atletesh, sidomos nese jane te hapura ne pjesen e parme te kepuces. Do te kombinoheshin mjaft bukur edhe me xhinse te gjera te silit kauboj, ose me pantallona serioze po te ketij stili. Pantallonat serioze apo zyrtare do te zinin vend edhe prane atleteve ne material lekure.

Materialet perberese per atlete per femra:

Materialet më të zakonshme të përdorura janë poliesteri i ricikluar, gome e ricikluar, pambuku organic, acid polilaktik, TENCEL (një fibër e bërë prej pulpës së drurit) dhe leshi jo mushkërues I cili perdoret per atlete lekure sport.

Perberja e bazes ne atlete per vajza:

Le të fillojmë me bazën e atletes ose pjesen e fundme te saj te patika per femra. Kjo është pjesë e atletes tuaj që në fakt prek tokën ndërsa ju po kaloni nëpër aktivitetet tuaja të përditshme-ecje, vrapim, etj.

Në përgjithësi, baza e poshtme e atletes tuaj është bërë nga llojet e ndryshme të gomës në varësi të sportit apo perdorimit te atletes tuaj. Goma e ngjeshur dhe e ngurte eshte goma me e perdorur ne atlete. Goma e ngurtë nuk do të lërë gjurmë në dysheme dhe është shumë mbështetëse kur shijon sport e brendshme si basketbolli dhe volejbolli. Goma e ngurtë gjithashtu merr tërheqje të madhe në dysheme druri të ngurta.

Goma e forte e quajtur ndryshe “gum rubber”është një tjetër material kompleks i përdorur në disa atlete për themelet e poshtme. Gum rubber Sport është një përzierje e madhe e gomës natyrale dhe sintetike, dhe ajo ka një pamje të butë mjegull. Zakonisht është ne ngjyrë te verdhë dhe është një material shumë i butë për atletet tuaja.

Ky material shumë popullor në pista dhe atlete vrapimi. Komponime të ndryshme dhe kimikate janë shtuar në gome natyrale për të formuar thembra më të forta për disa atlete. Karboni është një përbërës që shtohet në gome për ta bërë atë më të qëndrueshme dhe shumë më të qëndrueshme. Një kombinim i karbonit dhe gomës bën që themelet e fundeve të atleteve tuaj të punojnë mirë. Ndërsa angazhoheni në sportet në natyrë. Kjo përbërje prej gome dhe karboni jep mbështetje dhe tërheqje më të mirë kur shijon aktivitete në sipërfaqe më të ashpra.

Materialet perberese ne pjesen e mesme te atlete per femra, ose veshja e atletes:

Pjesa e mesme e atletes tuaj është një pjesë tjetër qe kryesisht mbron këmbën tuaj. Mburoja e mesme mbështet këmbën tuaj dhe ju siguron rehatine që ju nevojitet. Poliuretani është një material shumë popullor për prodhimin e pjeses se mesme ne atlete per femra. Poliuretani derdhet në një myk dhe bëhet një material shumë i fortë. Që ndihmon në zbutjen e ndikimit të vrapimit apo ecjes. Fishekë me shkumë përdoren gjithashtu në prodhimin e pelhures per pjesen e mesme në disa atlete.

Pllakat e shkumes mund të formohen në çdo madhësi dhe formë dhe bejne nje veshje te atletes shume te rehatshme per kemben tuaj. Shumë prodhues të atlete per vajza të shkëlqyera bëjnë themelet e tyre të mesme nga një kombinim i fishekëve të gomës. Dhe shkumës që janë injektuar me formë në atletet e tyre. Ky material i injektuar është shume I lehte në peshë dhe i bën atlete të ndjehen të lehta si një pendë kur ju i veshni ato. Fletët e shkumës mund të shkurtohen gjithashtu për materialin e perdorur ne pjesen e mesme ose veshjen e atletes. Materiali i shkumës nuk mban mbështetjen e tij të gjatë dhe zakonisht gjendet në stilet më themelore dhe më pak të kushtueshme të atlete.

Atlete per vajza, pjesa e dizenjove dhe lidheset:

Pjesa e sipërme e atletes është vendi ku lidhjet e këpucëve. Dhe pamja e veçantë e dizajnit unik të secilit prodhues janë më të dukshmet. Ngjyra të veçanta dhe logot e kompanisë. Së bashku me dallimet e mbrojtura të markës tregtare e bëjnë çdo atlete të identifikueshme për prodhuesit e vet. Pjesa e sipërme e atlete janë bërë zakonisht prej kanavacë, lëkurë dhe lëkurë sintetike. Materiali i rrjetës përdoret gjithashtu në disa lloje te ndryshme te atlete per vajza. Lidheset e atleteve ne rastet kur perdoren jane te perbera nga elasticiteti teper I lehte, ose ne shumicen e rasteve ato jane material I copes, ose nje perberje e leshit te bute.

Kujdesi ndaj atleteve:

Duhet te tregoni kujdes ne pastrimit dhe larjen e atleteve. Per shkak te perberjeve te tyre atletet jane te lehta per tu demtuar nese nuk ndiqni mire rregullat per pastrimin e tyre.

Ne baze te materialit te atleteve ka rregulla te ndryshme per pastrimin e tyre.
Lidheset mund te lahen pa problem vecmas atleteve, me dore ose lavatrice.

Mirmbajtja

Nese atletet tuaja jane prej kamoshi, atehere perdorni pastrues te kamoshit. Ne nje lecke apo sfungjer te lagur hidhni detergjentin dhe ferkoni me pas atletet. Para se te perdorni detergjent, largoni me lecke me uj balten apo papastertit e teperta teper te dukshme ne siperfaqe te atleteve.
Nese atletet tuaja kane material te tjera, atehere lerini ne kove me uj e detergjente ne baze te materialeve te tyre. Mund te perdorni edhe detergjente pergjithesues.. Atletet ne asnje menyre nuk duhet te lahen ne makineri apo lavatrice pasi prish formen nga forca e makinerise. Pasi te behet larja dhe shplarja me uje te bollshem, rekomandohet qe atletet te lihet te thahen ne ajer. Por kini kujdes te mos I lini ne diell te forte pasi ndikojne ne shngjyrosjen e tyre.