Filtroji

Po shfaqet 1–25 nga 252 përfundimegjithsej

FUSTANE TE PERDITSHME

Jane tre gjera qe kerkohen ne fustanet e perditshme, fustane per gra, fustane per femra apo fustana te shkurt. Ata duhet te jene praktike, komode, te fresketa, sidomos gjate veres. Por mbi te gjitha duhet te jene plot stil. Modelet e tyre jane te pafundme mirepo cilin te zgjidhni ne menyre qe te nxirret ne pah me e mira e juaja ne perditshmeri. Ne kete pershkrim jo vetem do tju tregojme fustane per femra por gjithashtu do tjua pershtasim ato ne beaze te formave trupore te juaja.

Sekreti I zgjedhjes se fustanit te duhur qendron ne te kuptuarin e trupit tuaj dhe duke I dhene atij nje ndjenje te ekuilibrit ndermjet rrobave qe vishni. Veç kombinimit të përditshëm, në zgjedhjen e veshjeve duhet të mendoni për t’u bazuar edhe te forma e trupit. Për të zgjedhur veshjen e duhur nuk duhet medoemos të shpenzoni shuma marramendëse, por të gjeni atë që i përshtatet trupit tuaj.

Deri tani njihen kater forma trupi te cilat do te pershkruhen me poshte, e keshtu do tju pershtasim edhe fustane per femra ne baze te trupit tuaj:

Trupi ne forme molle:

Ne kete rast beli eshte me I gjere se sa vithet dhe busti juaj. Zhvendosni vëmendjen nga beli dhe supet dhe nxirrni në pah pjesën e poshtme të trupit. Fustanet me motive luleje, këmishat me jakë V jo shumë të theksuar dhe mëngë të gjata, fustanet me motive perandorake (si ato të hyjnive greke) janë idealet për trupin tuaj. Mos harroni të ekspozoni këmbët. Gjithashtu shmangni ngjyrat e erreta ne pjesen e bustit, dhe ato fustana qe kane printe te medha gjeometrike ne teresi. Fustane te perdtshem qe mund te perdorni jane fustanet e thjeshte nje ngjyreshe te cilat vijne duke u fryre nga busti e deri poshte. Mos harroni te zgjidhni fustana te shkurt ne menyre qe te ekspozoni kembet.

Trupi ne forme bananeje:

Linjat e drejta qe shkojne nga supet ne bel dhe nganjehere edhe deri tek vithet pa pesuar shume ndryshime. Ne kete rast mungojne kthesat dhe linjat e rrumbullaketa. Per kete arsye ju duhet fustana te shkurt me gjatesi minimale deri pak siper gjurit. Per te krijuar linja dhe nje fustan ne forme kove e ben me se miri kete pune. Përqendroni vëmendjen tek krahët dhe këmbët. Femrat që kanë këtë formë trupi duhet të theksojnë siluetën duke përdorur rripa që krijojnë thyerje. Fustana te shkurt deri ne gju ose me pala.

Trupi ne forme dardhe:

Karakterizohet nga vithe te dukshme, bel I holle, dhe bust me te ngusht se vithet. Fustanet e duhura ne kete rast duhet tju theksojne perqendrimin ne pjesen e bustit. Fustane per femra me menge te fryra e jake V te theksuar, qe vazhdojne me nje gjatesi e lirshmeri nga beli e poshte jane perfekte per keto trupa. Gjithashtu dhe fustana te shkurt maximalisht pak mbi gju me prerje te drejte do te nxirrnin ne pah me te miren tuaj.

Trupi ne forme ore rere: Ketij lloj trupi I shkon per shtat cdo gje. Keshtu qe ndihuni te lirshme ne perditshmerine tuaj per te veshur ctju dale para, pasi cdo fustan do tju rrije mjaft mire.

Lloje fustane per femra:

Jemi njohur me tendencat e reja dhe i kemi kushtuar vëmendje jo vetëm veshjeve, por edhe aksesorëve. Nga ana tjetër, gjithmonë jemi në kërkim të komfortit të ndërthurur me stilin. Në mënyrë që paraqitja të jetë në nivelin e duhur. Do tju pershkruajme me poshte fustane per gra te cilat ne perditshmerine tuaj do tju nxjerrin ne mode dhe serisht do te ndiheni rehat te veshura me to. Një prerje e thjeshtë, një ngjyrëshe ose me printime minimaliste, fustana te shkurt, stilet për fustane per gra  vijnë si pjesë e alternativës tuaj mbi zgjedhjet e përditshme.

Fustane per gra te perditshme

Nje lloj fustani i cili është një nga veshjet e perditshme me te reja të verës. I cili është i njohur për dizajnin e tyre sexy dhe figurën jashtëzakonisht plotësuese të veshjes. Jane fustanet me shpatulla jashte; fustana te shkurt deri ne gju dhe me flutura rreth cepit te copes ne pjesen e bustit. Copa siper ne keto fustane per gra jep feminitet dhe embelsi fustanit. Keto lloj fustana te shkurt jane bërë nga një material me ngjyra të lehta me një shirit horizontal ne bel qe formon padyshim edhe nje here format tuaja me te mira.

Siç mund të kuptohet nga emri i tyre, fustane per gra te ndryshimit “shift dresses” janë më pak të llojit te cilat ne nje fare menyre përqafojne trupin dhe kështu tërheqin gratë nga të gjitha format dhe madhësitë. Ata nuk posedojnë një linjë të caktuar të belit, duke e bërë përdoruesin të duket më pak me forma në dukje te pare. Gjatësia ne fustanet e ndryshimit, ndryshon nga një fustan në tjetrin. Është një stil që mund të vishni për të punuar ose gjate dites neper kafene me shoqerine e te aferm.

Fustane per femra xhins. Materiali i xhinsit i cili është i njohur si xhins teper I lehte dhe I holle  mund të përdoret gjithashtu në dizajnimin per fustane të bukur veror. Gjatësia e veshjes është mbi nivelin e gjurit. Ky lloj i veshjes i përngjan si një këmishë me një rrip lëkure të hollë ngjyrë kafe ose të zezë ose një rrip të ngjashëm me materialin e fustanit.

Fustan per gra me vija

Kjo është një fustan i bukur per verë e bere me matierialin e pambukut. Përshtatet mirë për të gjithë llojin e trupit për shkak të modelit të saj . Ky lloj i materialit mund të jetë me vija horizontale ose vertikale. Gjatësia e veshjes bie deri në gjunjë dhe ka një përshtatje qe vjen pas trupit. Eshte me rripa zhapone dhe eshte perfekte per diten tuaj te thjeshte.

Fustane te perditshme verore te preferuara se fundmi jane ato fustane per gra me ngjyrë të ndritshme qe të mbetet në mendje. Një ngjyrë e tillë është ngjyra fluoreshente. Kjo veshje ngjan si një këmishë pa mëngë me shiritat e hollë të shpatullave. Ky është një fustan i lirshëm i cili i i përshtatet çdo lloji të trupave.

Fustane per femra, me bel te ulet ose te rene. Ky është një fustan i lirshëm i përshtatshëm me shtresën e skajit që është diku afër vitheve dhe jo në gjatësinë e belit.

Fustane per Femra

Fustane per gra bluze. Ky lloj fustani eshte e ngjashme me bluzat polo me pak jake. Fustana te shkurt deri pak centimetra mbi gju ky fustan I bukur e kaq sportive eshte fjala kryesore e perditshmerise tuaj. Fustane per femra te cilat adhurojne sportivitetin. Ngjajne bukur te veshura ne shetitje apo kafe me miqte.

Fustane per gra byrunxhyk. Një fustan byrynxhyk është një lloj i ndryshëm i fustanit që mund të vijë në pothuajse çdo stil. Si byrynxhyk i referohet mënyrës si pëlhura është e shtrembëruar në drejtime të ndryshme kur është e endur, duke formuar një pamje të copëtuar. Tradicionalisht pëlhura që u përdor kryesisht për fustane per femra byrynxhyk ishte mëndafshi. E cila është ende pëlhura më e mirë, por këto lloje të veshjeve mund të jenë të shtrenjta dhe të vështira për t’u gjetur. Llojet e tjera të materialit janë perzierje sintetike ose sintetike të mëndafshit.

Fustana te shkurt patinator.  Kjo është një fustan që ka një bust të pajisur dhe një skaj shumë të ndezur rrethore. Ata kanë një siluetë ne linjen e shkronjes A dhe me një bel të definuar. Fustana te shkurt me gjatesi disa centimetra mbi gju. Palat ne keto fustane per femra do tju nxjerrin bukur belin dhe kembet.

Fustane per gra “Patagonia”

Patagonia ka një reputacion të madh për fustane per gra aktive të stilit të jetesës. Keto lloj fustana te shkurt deri pak mbi gju vijne pas formes se bustit duke krijuar pak fryrje ne pjesen e poshtme. Ka disa pal ate lehta qe ndihmojne ne rehatine tuaj. Keta fustana per gra jane bërë nga pambuku organik (me pak material elastik të shtuar në shtrirje shtesë).

Fustane per femra per perdorime te perditshme ngjyre te zeze:

Ky është ndoshta më legjendari nga të gjithë fustanet. Klasik dhe i përjetshëm, ky fustan vjen në një shumëllojshmëri të stileve. Kështu që çdo femër mund të përzgjedhë atë që i përshtatet më mirë asaj dhe formës trupore të saj.

Fustane per gra ngjyre te kuqe:

Ndryshe nga fustani i zi, fustani i kuq është krijuar për të ju mundësuar ju të dilni në shoqëri edhe gjate dites. Një fustan i tillë patjetër do t’i bëjë të gjithë të ngulin sytë në ju me admirim. Mbi të gjitha, një femër në të kuqe nuk mund të kalojë pa u vënë re nga meshkujt. Pa dyshim, çdo femër duhet të posedojë një fustan të kuq.

Modele fustane per femra maxi:

Konsiderohet se fustanet e gjatë janë të destinuar në mënyrë rigoroze për femrat e gjata, por kjo është një mit. Në fakt, fustani i gjatë deri në tokë duket i mahnitshëm te të gjithë. Femrat e ‘vogla’ duhet të zgjedhin pergjithesisht fustana të shkurt apo të përshkallëzuar. Ndërsa femrat me trup më të madh duhet ta hapin anash me një bel të dukshëm.

Fustane per gra kallef:

Bukuria e një fustani këllëf është se ai është konservatorë por shumë femërorë. Ai është dizajnuar për t’u përshtatur në çdo rast. Ju mund të zgjedhni për ta veshur në ngjarje të biznesit, takime ne zyre apo mund ta kombinoni me bizhuteri të ndritshme për një mbrëmje jashtë. Përveç kësaj, ky lloj i fustanit i përshtatet të gjithëve, pa marrë parasysh se çfarë lloji të trupit keni.

Fustana te shkurt me dantella, ngjyre te bardhe

Dantellat janë konsideruar prej kohësh si pëlhurë luksoze, dhe vetëm njerëzit e pasur kanë mundur ta përballojnë përdorimin e tyre. Veshja e tyre e bën çdo femër të ndjehet edhe më femërore dhe elegante. Fustanet e tilla janë perfekte pikërisht për festa argëtuese gjate dites ne plazh apo ndonjë rast shoqërorë që mund të keni. Kombinimi me ndonjë aksesorë ngjyrë të zezë ose ngjyrë kafe, ju bën të dukeni e mrekullueshme.
Ky fustan i thjeshtë, i lirë dhe rehatshëm është zgjedhje e përkryer për fustane per femra per tu veshur përditshem. Nëse shkoni në universitet, për shëtitje, apo në kino me miqtë tuaj, ky fustan do të ju mbajë komod dhe elegant gjatë gjithë ditës.

Fustane per femra per perdorime te perditshme ne baze te ngjyrave te lekures dhe flokeve

Sigurisht qe rendesi ne te veshur I japim edhe perditshmerise. Pak me siper kemi permenduar fustane te bukura te modeleve te ndryshme duke ua pershtatur edhe tipeve te ndryshme te trupave. Por perpos modelit a nuk ka rendesine e vet edhe ngjyra? Ne perditshmeri gjate veres rekomandohen me shume ngjyra te hapura. Ngjyrat pastel dhe fosforishente me se fundmi jane fjala e modes. Ngjyra e fustanit duhet te pershtatet me ngjyren e lekures suaj, gjithashtu edhe me ngjyren e flokeve. Ne raste te vecanta gjate mbremjeve mund te rrezikojme dhe te luajme me ngjyra, por gjat dites eshte e rendesishme ti permbahemi nje skeme.

Lekura me ngjyra te ngrohte ngjan bukur me fustane per femra ne keto ngjyra: e kuqe, portokalli, e verdhe, dhe nuancat e tyre.
Lekura me ngjyra te ftohta ngjan bukur me fustane per gra me ngjyra si: blu, jeshile, vjollce, lejla, dhe nuance te tyre.
Nese keni floke ne ngjyra si platin, bjonde e akullt ose bjonde e argjendte, bjonde e hirte, shampanje, gold e ngjyre mjalte, do tju rekomdoheshin fustane per femra me ngjyra neutrale, pastel.
Floket ne ngjyre te kuqe, kafe e hapur, karrote etj do tju rekomandoj te vishni fustana me ngjyre te lavenderit, e verdhe e lehte, mente, ngjyre pjeshke, ngjyre korali etj.
Nese keni floke ngjyre kafe te arte, caramel, kafe te hirte, kafe te erret do te pershtateshit me fustane me ngjyra si ngjyra e ullirit, mustarde, lejla, jeshile e forte (si jeshilja e pyjeve), blu mbreteror, roze pink.

Materialet me te perdorura per fustane te perditshme:

Materialet bazë të përdorura për fustane përfshijnë flannel, xhins, pambuk,
Flanel: Zakonisht është bërë prej pambuku, por përdoren edhe leshi dhe fibra sintetike. Flanel është një material shumë i thjeshtë për t’u përdorur. Perdoret pergjithesisht per fustana te shkurt.

Per prodhimin ne fustana te shkurt por disa here edhe ne te gjate perdoret edhe xhinsi. Eshte material me baze pambukur dhe elastic. Gjithmone e modes dhe teper e rehatshme.

Pambuku mban vendin kryesor ne rehatine e veshjeve. Nuk duhet te mungoje asnjeher dhe madje disa material te tjera kane baze pambukun.