Filtroji

Po shfaqet 1–25 nga 162 përfundimegjithsej

ATLETE  SPORT PER MESHKUJ

Atlete per meshkuj sport janë një trend në ditët e sotme dhe arsyeja për këtë është se ato kanë fleksibilitet dhe qëndrueshmëri të lartë. Ndaj atlete sport kanë pelqyeshmerine maksimale tek njerezit.

Koketa atletike:

Atlete per meshkuj me lidhese rrallë duke  aq  mirë sa duken tek atletet tuaja sport. Këto atlete sportive janë të rregullta te stileve te thjeshtja sportive dhe janë përzierja perfekte e funksionalitetit dhe stilit. Do te donit ti kishit tuajat atlete te till ate cilat perdoren per cdo aktivitet sportiv I shpejtesive te ndryshme. Per vrapim apo dhe ngjitje mali.

Atlete per meshkuj plimsoll

Këto lloje të atlete janë shumë të famshme, dhe ndodhin të jenë më të zakonshmet e kohes. Të quajtur edhe atlete të ulëta, ata ndalen vetëm nën kyçin e këmbës dhe veshen më mirë me çorapë të fshehtë dhe xhinse të dobëta, ose xhins të mbështjellë për të zbuluar nyjën tuaj të zhveshur. Mos vishni çorape të larta me këto!

Atlete per meshkuj basketbolli te gjata.

Keto atlete sport kane dy avantazhe të shkëlqyera – e para është që ju mund të mbani çorape të gjata dhe askush nuk do t’i shohë ato, e dyta është se ata gjithmonë duken cool. Keto lloj atlete per meshkuj ngjasojne bukur me xhinse per meshkuj te ngushta, te preferuar kohet e fundit nga kushdo. Edhe pse jane dizenjuar fillimisht per basketbollista, moda I ka rrembyer duke I kthyer ne atlete sport plot stil dhe moderne.

Atlete per meshkuj autentike.

Teknikisht keto atlete jane atlete te tipit Vans. Modeli I tyre I ulet duke zbukuar kycet  e kembeve edhe pak me poshte, jane teper stil. Vecaneria e ketyre atleteve jane lidheset te cilat fillojne nga mesi I pjeses se veshjes se atletet deri siper. Pergjithesisht keto atlete per meshkuj preferohen ne ngjyra te errta blu dhe e zeze, ndersa lidheset jane gjithmone te bardha. Keto lloj atlete mund te vishen me cdo gje, si veshje rastesore te perditshme ashtu edhe veshje formale.

Atlete per meshkuj lekure

Atlete per meshkuj lekure jane fjala e fundit e modes dhe jo vetem sot. Atlete te ketilla kane qene gjithmone te preferuar nga meshkujt. Jane gjithmone shik, dhe lehtesisht te perdorshme me veshje te llojeve te ndryshme, sipas rastit. Kush nuk do te deshironte rehati edhe ne raste formale? Per tu veshur ne takime biznesesh, mbremje koktejesh, takime romantike, por njekohesisht edhe mund te perdoren ne veshjet sport. Duke qene kaq te rehatshme, me perdorim kaq te gjere, dhe kaq figurante, cmimet e ketyre atlete per meshkuj jane me te larta se cdo lloj atlete sport tjeter. Por investimi ne to ja vlen shume. Per aq kohe sa nuk I vishni me corape te gjata, do te jeni te veshur perfekt me keto.

Atlete per meshkuj me tekstil te perzier

Sefundmi atletet krijohen nga perzierje materialesh te ndryshme. Ka atlete me perzierje te lekures dhe copes ose kanavace e mbuluar dhe kamosh. Atlete me perzierje te plastikes (gomes) dhe lekures etj. Sigurisht qe eshte e rendesishme te jeni ne dijeni te perzierjes se atletes ne menyre qe kembet tuaja te jene ne rehat dhe te pa demtuara. Ne ju japim siguri ne cilesine e ketyre perzierjeve ndaj po ju shpjegojme edhe perberjet e tyre.

Atlete per meshkuj sport, atlete vrapimi

Atletet e vrapimit kane nje perberje nga nje kombinim materialesh te ndryshme. Shtresa e holle e poshtme e atletes perbehet nga nje material athylene vinyl acetat. Pjesa e mesme ose goma e atletes perbehet nga poliuretani që rrethon një material tjetër të tillë si xhel ose silikoni i lëngët ose shkumë poliuretani. Veshja e atletes sport eshte bërë zakonisht prej gome karboni, e cila është e fortë, ose gome në lulëzim, një lloj me i butë. Pjesa tjetër e mbulimit është zakonisht një material sintetik si kamoshi artificial ose një najloni me pllaka plastike ose dërrasa që mbështesin formën. Mund të ketë mbulesë prej lëkure apo mbulesë najloni me bashkëngjitje të lëkurës.

Lekura per atlete per meshkuj

Lekura eshte materiali me I mire ne prodhumin e atleteve formale. Është e qëndrueshme, fleksibël, e zgjatshme dhe është në dispozicion në shumë stile e ngjyra. Eshte me te vertet nje material I mrekullueshem per atlete per meshkuj te bukura, ne mode dhe shume funksionale. Problemi me lekuren eshte nxehtesia qe ajo shkakton, keshtu qe atlete te lekures rekomandohen te vishen ne stine te ftohta ne menyre qe lekura e kembes tuaj te mos kete probleme.

Tekstilet ne atlete per meshkuj

Tekstilet janë një material mrekulli për atlete Me një shumëllojshmëri të pafundme të ngjyrave, modeleve dhe veçorive të veçanta, tekstilet kanë një vend të veçantë në hartimin e atleteve. Ju do të gjeni tekstilet brenda dhe jashtë në atlete dhe madje edhe në fund. E perdorshme ne atlete casual dhe atlete per meshkuj sport. Fibrat polimer të bëra nga njeriu si najloni dhe poliesteri janë të lehta dhe të qëndrueshme. Lycra është e shtrirë dhe kanavacë pambuku është një domosdoshmëri për ndërtimin e vullkanizuar te atleteve dhe ka një pamje unike të vetme.

Tekstilet më të zakonshme të përdorura për të bërë atlete janë:

pambuk

poliestër

lesh

najloni

Atletet e tekstilit mund të gjenden edhe në pëlhurë të trashë, stilastik dhe polipropilen. Një avantazh kryesor i atleteve  të tekstilit është shkathtësia e tyre në stilet dhe dizajnot.  Secili tekstil gjithashtu ka vetitë e veta fizike që duhet të merren parasysh kur zgjedhin nëse do ta posedojnë apo do ta veshin atë, siç janë ndryshimet në frymëmarrjen, mbështetjen dhe kontrollin e temperaturës (dmth. Nxehtësia ose ftohtësia).

Atlete Sport sintetike

Ky material është një tjetër domosdoshmeri ne prodhimin për atlete sport moderne. Kjo klasë e materialit ofron këpucëve projektuesi një larmi të madhe të ngjyrave, textures dhe karakteristikat në një gamë të gjerë të çmimeve. Ajo dikur konsiderohej si material i lirë jo i përshtatshëm për atletet me cilësi të lartë, por me kalimin e viteve kane arritur te krijojne nje sintetike te mrekullueshme per atlete per meshkuj, duke rregulluar perberjen e tyre.

Keto matierale te rindertuara me se miri përbëhen nga dy shtresa. Një shtresë mbështetëse e bërë nga fibra poliestere të endura ose jo të endura, të kombinuara me një sipërfaqe të jashtme nëpërmjet procesit të petëzimit “të thatë” ose me procese të lëngshme “të lagështa”. Avantazhi i atleteve të bëra nga sintetika është se ato kanë tendencë të jenë relativisht të lira si për prodhuesit ashtu edhe konsumatorët krahasuar me llojet e tjera të këpucëve.

Shkuma per prodhimin e atlete per meshkuj , atlete sport

Ka shumë lloje të shkumës që përdoren për të bërë atlete sport. Në përgjithësi, shkuma është e ndarë në dy lloje, shkumë “Open Cell” dhe “Closed Cell”. Qeliza e hapur është pikërisht ajo që tingëllon si, përbërja plastike që përbën qelizat e shkumëzuara është e hapur, ajri dhe uji janë të lirë të hyjnë dhe të dalin nga shkuma ashtu si një sfungjer për pastrimin e enëve. Shkuma e mbyllur qelizore është pikërisht ajo, qelizat individuale janë të mbyllura, duke mos lejuar shkumëzimin e gazit të brendshëm për tu cliruar.

Shkumë qelqi të hapur

Shkuma e hapur e qelizës është përgjithësisht e butë, këto shkume janë bërë prej plastike poliuretani. Ky lloj shkumë është i njohur zakonisht si “KF ose KFF” shkumë. Shkuma e hapur e qelizës është e disponueshme në dendësi të ndryshme dhe në pothuajse çdo trashësi dhe ngjyrë. Shkuma e hapur e qelizës përdoret në gjuhët e atleteve. Fletët e hollë të shkumës PU përdoren për të mbështetur pëlhurën në shumicën e pjesëve ne atlete sport por jo vetem. Shkumë PU lejon qepjet të zhytet  dhe jep disa mbështetje shtesë duke reduktuar rrudhat.

Shkumë e rrotulluar është stili më i hapur i shkumës. Ky lloj përdoret shpesh për tiparet e ventilimit.

Shkumë qelqi e mbyllur

Shkuma e qelizës së mbyllur në përgjithësi është më e dendur. Pjesa e mesme ne atletet janë bërë të gjitha nga shkumë qelqi të mbyllura. Shkume të zakonshme të qelizave të mbyllura përfshijnë: EVA (etil vinil acetat), PE (polietileni), SBR Styrene butadiene gome), PU (poliuretani), latex dhe neoprene janë llojet më të zakonshme. Secili ka pronat e veta. Shkumë EVA përdoret për mbështetjen e materialeve rrjetë, fletë prej 2 mm EVA do ta bëjë pëlhurën e papërshkueshme nga uji. Neoprene dhe SBR përdoren kur kërkohen vetitë elastike. Latex është e zakonshme për linings collar. Shkuma PE është shumë e lehtë, por jo aq e qëndrueshme kështu që përdorimi i saj është i kufizuar.

Goma ne perberjen e atleteve

Gome përdoret më së shpeshti në këpucë për të bërë thembra. Ndërsa nuk është materiali i vetëm që përdoret për të bërë pjesen e jashtme te thembres, ajo është ndër më të njohurat në atletet sportive, si atlete vrapimi dhe atletet e tenisi. Shumica e gomave te atleteve te ndryshme kane perberje polyester.

Preferencat me te shpeshta te atleteve

Atlete Brogue: Jane atlete me take te ulet e qafe te ulet. Keto e kane prejardhjen nga kepuce klasike te quajtura gjithashtu brogue, te krijuara fillimisht ne irlande. Te prodhuara ne menyre te tille qe te thaheshin lehte gjat perdorimit ne terrene te lageshta, keto lloj kepucesh dikur perdoreshin vetem ne terrene fshatrash.

Por atletet moderne te ketij tipi, edhe pse I jane pershtatur dizenjos se vjeter, me material lekure te ngurte, e kane humbur efakisitetin e tyre per tu perdorur ne terrene te lageshta. Sot keto atlete perdoren ne menyre formale duke dhene gjithashtu rehatine qe te jep cdo atlete. Mbart akoma shpuarjet e kepuceve te dikurshme. Keshtu ajrosja ne to eshte perfekte. Ndaj preferohet nga meshkujt te vishen keto kepuce ne orare te gjata pune.

Atelte Mokasine: Atlete per meshkuj te njohur ndryshe edhe si Slip-On atlete. Zakonisht janë atlete të sheshta (pa thembra). Ndërtimi i mokaseve ishte i bazuar në mokasina te vjetra që janë veshur historikisht nga amerikanët vendas. Jane atlete me qafe te ulet dhe zakonisht pa lidhese (edhe pse gjendjen te llojeve edhe me lidhese te shkurtra) Keshtu preferohet me se shumti nga meshkujt per tu dukur sa me shik e formal pa shume mundime. Preferohen te vishen me xhinse – formale duke pasur kujdes te mos perdoren corape te gjata me to.

Atlete vrapimi fashion

Te lehta, ajrosese dhe me te preferuarat një nivel të pakrahasueshëm të rehatise, atletet e vrapimit vëne përpara performancën. Por nuk jane funksionale per sport, pasi riprodhimi I tyre eshte bere ne menyre qe te kene pamjen e lehte dhe te thjesht te atleteve te sportit por perdorimin e perditshem te atleteve normale. Stilet e fundit të atleteve te vrapimit te moderuara duken aq bukur dhe stilt e veshura me një pantallon të prerë deri ne gju si dhe me një palë pantallona të shkurtra stërvitore, me T- shirte ose bluze me jake.

Kto lloj atletesh me model te sportit te vrapimit vishen bukur me pantallona te gjata me nje model gjysem serioz e gjysem sportive.

Atlete per meshkuj, vrapimi

Atlete sport vijne ne nje varg formash te ndryshme duke ju pershtatur stileve te ndryshme te vrapimit. Shumica janë për vrapuesit me thembra , të cilat janë më tej të ndara në ‘neutrale’, ‘mbi promacion dhe ‘nen promacion. Këto janë të ndërtuara me një strukturë komplekse të gomes me plastiken për të kufizuar lëvizjen këmbë. Vrapues më të avancuar kanë tendencë të mbajnë këpucë të lëmuara dhe fleksibile, të cilat u lejojnë atyre të konkurrojnë më shpejt me rehati më të madhe.

Atlete te sheshta: Janë këpucë atletike të lehta, të projektuara për pista të gjata e te medha, dhe gara rrugore. Ato ndryshojnë nga këpucët normale të stërvitjes kryesisht nga mungesa e një thembra të konsiderueshme. Duke qene me te lehta keto lloj atletesh nuk zgjasin aq shume sa atletet e tjera normale.

Atlete sport te sheshta kanë vetëm ngritje të vogël ose jane pa thembra, dhe pak mbushje ose mbështetje. Lartesia e takes ose thembres varion nga 4mm deri ne 10mm e cila eshte me e ngushte ne ngritjen e thembreve te pare tek atletet. Ato lejojnë një atlet të përgatitur që të përdorë forcën, elasticitetin dhe proprioceptin e këmbëve natyrore për të vrapuar me shpejt.